Приклад уроку з використанням творів В. Сухомлинського
Збір матеріалу до твору-опису природи
(урок розвитку зв’язного мовлення у 6 класі)
Тема. Збір матеріалу до твору-опису природи
Мета: навчати учнів правильно
підбирати, компонувати матеріал до твору-
опису природи; учитись у словесній формі виражати
найсуттєвіше і глибоке з даної теми;
розвивати уміння «бачити», «чути»; формувати почуття гуманізму, людяності,
естетичні смаки.
Обладнання: підручник,
фото, ілюстрації, словник літературознавчих термінів.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку
Вступне слово вчителя
На уроках української мови і
літератури ми неодноразово поринали у світ природи, слухали музику полів і
лісів, спостерігали за народженням пісні угорлечку пташки, ставали свідками
фантазії природи, народження нового життя.
Сьогодні, узагальнюючи свій
попередній досвід, ми повинні систематизувати матеріал, підготуватись до
твору-опису природи за власним спостереженням.
Епіграфом нашого уроку стали
слова сучасної поетеси Наталі Ткаченко:
Ідіть у природу,
Побудьте з нею на самоті.
(Учні записують тему і епіграф уроку до
зошитів)
І ми «підемо» сьогодні у природу, на зустріч з осінню.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
·
У чому
полягають особливості опису в художньому стилі
(Художній опис – емоційне, образне висловлювання, у якому є метафори,
епітети, порівняння).
·
Пригадуючи свої зустрічі з природою, скажіть,
будь ласка, які органи людського організму повинні працювати найактивніше, коли
ми йдем до неї? (Очі, вуха).
Справді, сьогодні ми повинні продемонструвати уміння бачити, чути, а
поскільки у нас урок розвитку зв’язного мовлення, то ще й творити. Для чого?
Для того, щоб формувати в людині основне – її душу, духовність.
ІІІ. Основна частина уроку.
Збір
матеріалу.
Учні в класі діляться на дві
команди:
1 команда - «Вуха»
2 команда - «Очі»
1 завдання
Із записаних на дошці слів кожна
команда вибирає «свої» слова.
1 команда
виписує дієслова, а 2 команда -
прикметники.
1 команда (плакати, іти, відлітати,
пожовтіти, висіти, танцювати, курликати, опадати, засинати, прощатись...)
2 команда (червоний, сумний,
золотий, холодний, сірий, багряний, печальний, прощальний, останній...)
2 завдання
Перед кожним учнем лежить
звичайний пожовклий листок. Це не просто осінній пожовклий лист - це символ
осені, її вогонь і жар. Візьміть його в руки, прикладіть до вуха, щоб почути,
про що він шепоче, до очей, щоб розгледіти його вбрання, і вдихнути, мов
чарівники, у слова, вибрані вами під час виконання першого завдання, життя,
тобто утворіть із ними словосполучення.
(Учні працюють самостійно, а
потім зачитують утворені словосполучення).
У ваших словосполученнях, діти,
уже є настрій: сумний, печальний, торжествуючий і гордий. Хто вважає, що осінь
сумна, печальна, станьте, будь ласка, в сторону, де на дошці ілюстрації з
відповідним настроєм, а хто, вважає, що осінь горда і торжествуюча - в сторону
до ілюстрацій відповідного звучання, хто має іншу думку -станьте посередині.
Підходячи до місця одкровення (це
може бути букет із осіннього листя), поясніть ваш вибір.
Учні пояснюють що осінь сумна,
печальна, бо ідуть дощі, опадає листя, стає холодно, відлітають у вирій
птахи...; осінь - торжествуюча і горда, бо вкривається позолотою і багрянцем
кожне дерево і кущ, червоніють ягоди шипшини і глоду, стає високим небо,
дзеркальної краси набирають водойми, тремтить на павутині бабиного літа холодна
роса...; осінь може змінювати свій настрій, бо на зміну золотій красі приходить
безжальний осінній вітер і дощ...
4 завдання
4 завдання
Щоб оформити ваші думки
відповідно до ознак твору-опису природи, пригадайте:
• З яких основних частин
складаються описи? (вступ, власне опис, висновок).
•
Що у творі буде даним і новим?
(дане - осінь; нове - пейзаж).
•
У чому, на вашу думку,
привабливість опису? Завдяки яким художнім засобам вдалося її досягти?
(епітети, порівняння, метафори).
ІV. Підведення підсумків. Домашнє завдання
Слово вчителя.
Сьогоднішній урок показав, що ви можете творити. Ваші очі бачать
найголовніше - красу рідної землі, а ваші вуха чують найменші і найтонші звуки.
Це так важливо уміти бачити і чути, бо через це уміння людина отримує в
нагороду почуття любові до своєї Батьківщини, до краси свого краю. Сьогодні на
уроці ви зібрали матеріал до твору-опису природи. Напишіть вдома твір-опис «Мої
осінні зустрічі».


Немає коментарів:
Дописати коментар